Menu Close

Pranešėjų apsauga

Pranešėjų apsauga

Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas (toliau – Įstatymas) įtvirtina asmenų, pateikusių informaciją apie pažeidimą įstaigoje, su kuria juos sieja ar siejo tarnybos ar darbo santykiai arba sutartiniai santykiai, apsaugos mechanizmą. Įstatymas taip pat nustato apie pažeidimus įstaigose pranešusių asmenų teises ir pareigas, jų teisinės apsaugos pagrindus ir formas, taip pat šių asmenų apsaugos, skatinimo ir pagalbos jiems priemones, siekiant sudaryti tinkamas galimybes pranešti apie teisės pažeidimus, keliančius grėsmę viešajam interesui arba jį pažeidžiančius, užtikrinti tokių pažeidimų prevenciją ir atskleidimą.

Pažeidimas – Įstaigoje galbūt rengiama, daroma ar padaryta nusikalstama veikia, administracinis nusižengimas, tarnybinis nusižengimas ar darbo pareigų pažeidimas, taip pat šiurkštus privalomų profesinės etikos normų pažeidimas ar kitas grėsmę viešajam interesui keliantis arba jį pažeidžiantis teisės pažeidimas, apie kuriuos pranešėjas sužino iš savo turimų ar turėtų tarnybos, darbo santykių arba sutartinių santykių su šia Įstaiga.

Pranešėjas – asmuo, kuris pateikia informaciją apie pažeidimą Įstaigoje, su kuria jį sieja ar siejo darbo santykiai arba sutartiniai santykiai ir kurį kompetentinga institucija pripažįsta pranešėju;

Asmuo informaciją apie pažeidimą gali pateikti:

  • 1) įstaigoje per vidinį informacijos apie pažeidimus teikimo kanalą – zilvitis.pranesk@gmail.com   
  • 2) kompetentingai institucijai (prokuratūrai) tiesiogiai;
  • 3) viešai.

Siekiant veiksmingai įgyvendinti Įstatymo nuostatas, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimu Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“ yra patvirtinti: 

Pasvalio lopšelio-darželio vidinių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų įdiegimo ir jų funkcionavimo užtikrinimo tvarkos aprašas.  Nuoroda 

Vidinių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų įdiegimo ir jų funkcionavimo užtikrinimo tvarkos apraše nustatomi įstaigoje diegiamų vidinių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų reikalavimai, jų funkcionavimas, informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų reikalavimai, jų funkcionavimas, informacijos apie pažeidimus teikimas, tyrimas, tvarkymas ir konfidencialumo užtikrinimas įstaigoje.

Lopšelyje-darželyje įdiegiamas vidinis pranešimų kanalas, kuriame informaciją apie pažeidimus galima teikti kompetentingam asmeniui asmeniškai arba el. paštu zilvitis.pranesk@gmail.com 
Informaciją apie pažeidimą teikiantis asmuo turi teisę teikti informaciją vidiniu kanalu – užpildyti nustatytos formos pranešimą apie pažeidimą  arba apie pažeidimą pranešti laisvos formos pranešimu, kuriame turi būti pateikta Aprašo 2.4. punkte nurodyta informacija. Pranešimo formoje prašomi pateikti asmens duomenys reikalingi identifikuoti asmenį sprendžiant klausimą dėl pranešėjo statuso jam suteikimo ir yra saugomi ne trumpiau kaip trejus metus nuo jų gavimo dienos.

Kompetentingas asmuo (direktoriaus pavaduotoja ūkio reikalams Jovita Aperavičienė) administruoja vidinį informacijos apie pažeidimus teikimo kanalą, nagrinėja juo gautą informaciją apie pažeidimus.

Asmeniui, pateikusiam informaciją apie pažeidimą, užtikrinamas konfidencialumas.

Reikalavimas užtikrinti konfidencialumą netaikomas, kai:

  • 1) to raštu prašo asmuo, pateikiantis arba pateikęs informaciją apie pažeidimą;
  • 2) asmuo pateikia žinomai melagingą informaciją.

Nuorodos:
Lietuvos Respublikos Pranešėjų apsaugos įstatymas https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/3832a702d8ea11e782d4fd2c44cc67af/asr

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. vasario 14 d. nutarimas Nr. 129 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimo Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“ pakeitimo”
https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/36ded9248ff011ec9e62f960e3ee1cb6?jfwid=zh18co3vo

Skip to content